תלבושות לחינה 


קראו על עושר המנהגים והמסורות בטקס החינה וגלו כמה תלבושות לחינה מחליפה הכלה במהלך הטקס

 

כיום לא מעט זוגות בישראל בוחרים לחגוג חינה כמה שבועות לפני חגיגת החתונה. מדובר על מסיבת טרום חתונה שמשמשת הזדמנות אידיאלית להפגיש בין חברי המשפחות המורחבות של שני בני הזוג. טקס החינה משתנה מעדה לעדה, לכן קיים עושר מנהגים ומסורות בתחום. עושר מנהגים ומסורות זה בא לידי ביטוי באמצעות תלבושות לחינה, תכשיטים, אמנות, מוזיקה או אוכל ועוד מגוון מרכיבים.


בטקס החינה המרוקאי, למשל, לובשות הנשים תלבושות חינה מסורתיות. רוב התלבושות מעוצבות ככפתן. מדובר על בגד שמעוצב כמעין חלוק ארוך העשוי משי, סאטן, שיפון או בדים אחרים בטקסטורות עשירות. הכפתן מכוסה במעין ז'קט. לרוב הכפתן פתוח משני צדי חלקו התחתון ומעוטר ברקמה, בנצנצים או בפריטי עיצוב מוזהבים שונים. הכפתן מוצמד אל הגוף באזור המותניים באמצעות חגורה רחבה שמוסיפה נופך מעניין למראה הכללי.
 
במהלך הטקס מעבירים בני הזוג ובני משפחתם מתנות מסוימות אלה לאלה. המתנות יכולות להיות סמליות, כגון סוכר המסמל חיים מאושרים או חלב, המסמל טוהר. לעתים מעניקים מתנות בסיסיות, כגון תמרים, מים, פרח תפוז וכמובן, את משחת החינה. בין המתנות אפשר למצוא גם את טבעת האירוסין. בעדות מסוימות נותנים גם תכשיטים, כפתנים מפוארים, נעליים, תיקים או בשמים. מתנות אלו נאספות אל מיכל שטוח וגדול מאוד בצבע כסף ומכוסות במכסה חרוטי, הדומה בצורתו לטאג'ין ענק.

 

 

לאורך הטקס, הכלה מחליפה תלבושות לחינה ותכשיטים, עם מבחר כפתנים מעוצבים. הכלה יכולה ללבוש עד שבע תלבושות שונות, כאשר בפעם האחרונה בה היא אמורה להחליף את בגדיה היא לובשת שמלת כלה לבנה ומרהיבה.