תלבושות לחינה בירושלים

 

במאמר זה נציג לכם מספר פריטי תלבושות לחינה עבור טקס זה. כידוע, טקס חינה הוא טקס מסורתי שמקובל לחגוג בסמוך למועד החתונה. הטקס מבטא אלמנט מסורתי, ולכן סוג הלבוש חייב להתאים לאותה מסורת. לשם כך, כתבנו עבורכם את המאמר שלפניכם על מנת שתוכלו להתרשם מפריטי הלבוש השונים אותם לובשים בטקס החינה. פריטי הלבוש נוגעים לנשים ולגברים. האלמנט המשותף לכל התלבושות הוא הדמיון בצבעים ובגוונים של הבגדים של החוגג לאלו של אשתו או ארוסתו.
 
תלבושת זוגית מבוססת מחוך
תלבושת אשר בבגד האשה ישנו מחוך. בבגדי הגבר נהוג לשלב חליפות בצבעים בהירים, משולבים עם וסט שבקצוותיו ישנם עיטורים מוזהבים או כסופים. הוסט הוא בגד דמוי ז'קט אך ללא שרוולים שנועד לספק לחוגג  את התלבושת האולטימטיבית כשהוא  בסמוך לחוגגת. מנגד, בבגד העליון של האשה שזורים עיטורים דומים לאלו של הווסט שלובש הגבר, אך בשונה מהאחרון, הם נראים בחלקים בולטים של הבגד ולא בקצוות. רעיון נוסף הוא תלבושת אשה שמורכבת כולה מבד מוזהב ותלבושת גבר בה הוסט מוזהב והבגד שמתחתיו צבוע בצבע בהיר אחר כמו קרם, בז' או לבן. 
 
תלבושת בסגנון אלאדין
סט שונה מתלבושות המחוך. תלבושות חינה בסגנון אלאדין מדגישות יותר את הפאן האוריינטלי הכללי, ואינן שמות את ההבדל הצורני בין סוג תלבושת גברית לנשית. המראה נראה זהה אולם דווקא משום כך נחשבות תלבושות אלו ליוקרתיות. רק כאשר מתעמקים בהן לגמרי מבינים שישנו הבדל בין תלבושת הגבר לזו של האשה, אבל הדבר לא מוצג לקהל באמצעות שימוש בווסטים לעומת שימוש במחוך או בכל דרך אחרת שמדגישה את הפאן הצורני. במקום זאת, בא לידי משחק בצבעים, ושימוש בבגדים מתבדרים וגדולים.
 
תוספות לתלבושות
נהוג מאד להוסיף כובעים וכיסויי ראש לתלבושות. ישנם סוגים רבים של כיסויי ראש אותם ניתן לבחור לשם הרכבת תלבושות חינה. בתלבושות אלאדין מקובל להלביש את הגבר בכובע מוארך ועגול המזכיר את התרבוש הטורקי בצורתו. את האשה מקובל להלביש בכיסוי ראש עם בדים שיורדים ממנו כלפי מטה ויוצרים קווים מקבילים לתלבושת. סוג נוסף של סט כיסויי ראש המקובל בטקסי חינה הוא כובע דמוי כתר לגבר, וכיסוי ראש בגובה שני שלישים מן הכתר לערך, עם בדים אשר יורדים ממנו כלפי מטה. 

 

אלו שקראו מאמר זה, התעניינו גם ב:חינה מרוקאית